Aloes – kosmetykiem idealnym?

Można się pokusić o takie stwierdzenie. A jeśli nie idealnym, to z pewnością wszechstronnym. Doskonale pielęgnuje skórę, a także łagodzi podrażnienia i leczy. Jeśli chcesz poznać więcej właściwości aloesu, koniecznie czytaj dalej.

Aloes aż w 97% składa się z wody, a pozostałe 3% to cała lista składników korzystnie działających na urodę i zdrowie (m.in. witamina C, witaminy z grupy B, magnez, potas, cynk, miedź itd.). Nie dziwi więc fakt, że stał się cennym składnikiem preparatów do twarzy, skóry i włosów.

Oto najważniejsze właściwości aloesu:

  • Odkaża i leczy – aloes działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, dlatego idealnie sprawdza się jako składnik kosmetyków do cery trądzikowej. Zmniejsza częstotliwość występowania krostek, a także przyspiesza ich gojenie. Co więcej, nadaje skórze lekko kwaśny odczyn, przez co staje się ona odporniejsza na wypryski i podrażnienia. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i kojącym, aloes często stosuje się w dezodorantach.
  • Silnie nawilża. Nic w tym dziwnego, skoro składa się on w większości z wody. Niemniej, jest potwierdzone naukowo, że wchłania się 4 razy szybciej niż woda, ponieważ ma łatwość wnikania do głębokich warstw skóry. Dzięki temu zapewnia jej nawilżenie przez długi czas. Co więcej, aloes jest popularnym składnikiem szamponów i odżywek przeciwłupieżowych, dlatego że główną przyczyną łupieżu jest przesuszona skóra głowy.
  • Łagodzi podrażnienia – aloes działa również silnie regenerująco, zwłaszcza w podrażnieniach skóry i błon śluzowych. Często znajduje więc zastosowanie w balsamach po opalaniu i łagodzących kremach po goleniu czy depilacji.

Oczywiście, można stosować produkty wykorzystujące wyciąg z aloesu, ale można także hodować go w domu i stosować naturalnie, bez chemicznych dodatków. Wystarczy przełamać kilka liści, wycisnąć z nich „sok” i wetrzeć go w podrażnioną skórę. Powinien podziałać kojąco i odkażająco.